U par sati iz ljeta u zimu: Promjena koja će u par sati otpuhati toplinu!

fronta sat

U našoj prvoj najavi od 17. listopada po prvi puta smo spomenuli da bi nas sredinom ovog tjedna mogla snaći izrazita promjena vremena, s kojom će se temperatura spustiti i ispod prosjeka za doba godine, uz mogućnost snijega u najvišem gorju i obilnijih oborina na Kvarneru, uz olujne ili čak i orkanske udare bure.

Od tada, svakim danom pratimo trend prognostičkih modela i informiramo o eventualnim promjenama. Promjena je sigurna, ali iz izlaza u izlaz modeli korigiraju putanju ciklone i fronti, a samim time to znači više ili manje zahlađenja, više ili manje oborina.

Oblaci su već stigli, a na satelitskoj snimci s naslovnice vidljiva je duga hladna fronta koja se prostire od Francuske do Rusije, a spušta se sa sjeverozapada i sve je bliža Alpama. Ona će doći na prostor Sredozemlja na kojem još uvijek djeluje anticiklona, iako je tlak započeo padati.

Njenim prodiranjem preko Alpa, tijekom utorka se očekuje formiranje sekundarnog ciklonalnog centra nad sjevernom Italijom.
Bit će to početak vrlo burnih meteoroloških zbivanja. Očekuju se veće količine kiše, posebno U PGŽ i unutrašnjosti zemlje, a lokalno su moguće i vrlo izražene grmljavinske nestabilnosti. Doći će do pada temperature zraka, što po sadašnjim prognostičkim materijalima znači da će gorje iznad 1100 metara dobiti i značajniji snježni pokrivač, a za najjačih oborina postoji čak i mogućnost spuštanja snježne granice i ispod 1000 metara. Uz okretanje vjetra na sjeverni smjer, koji na Kvarneru može imati olujne, a podno Velebita i orkanske udare, temperatura će se drastično sniziti.

Fronta će se u jutarnjim satima premještati preko PGŽ

Detalje donosimo u nastavku uz napomenu da će ovaj tekst biti mijenjan sukladno razvoju sinoptičke situacije.



Hladna fronta
koja se rasteže preko Europe, sve je bliža Alpama. Po prelasku Alpa, formirat će se sekundarni ciklonalni centar nad sjeverom Italije u drugom dijelu utorka.
U takvim okolnostima u PGŽ očekujemo oblačno vrijeme s povremenim oborinama, koje će jačati navečer. S oborinama će jačati i vjetar južnih smjerova, pa će tako na jugu Kvarnera biti i olujnih udara jugoistočnog i južnog vjetra, a poneki olujni udar jugozapadnjaka može se dogoditi i u najvišem gorju. Na riječkom području ujutro bura, slaba do umjerena, a u poslijepodnevnim satima jačanje juga.
Oborine će veći dio dana biti slabe, a navečer s produbljavanjem ciklone počet će njihovo jačanje, u početku na Kvarneru, a zatim i u Gorskom kotaru.

Slikovna prognoza za utorak

Ciklona će ojačati zato jer će s Atlantka u zapadno Sredozemlje stići još jedna fronta, koja će produbiti postojeću ciklonu nad sjevernom Italijom.

Na slici su vidljive dvije fronte, prva koja će potencirati stvaranje sekundarnog centra nad sjevernom Italijom, i druga koja će produbiti postojeći ciklonalni centar.

Ona će se u noći na srijedu zajedno s pripadajućom frontom premjestiti u sjeverni Jadran donoseći izrazite grmljavinske nestabilnosti, gdje lokalno može pasti veća količina kiše. To se posebno odnosi na područje Gorskog kotara i dijela Kvarnera, a model Aladin sugerira vrlo jak intenzitet oborina.

Osim Aladina jake oborine predviđa i model GFS koji najintenzivnije oborine smješta u PGŽ i zapadni dio unutrašnjosti.

Fronta će donijeti i izraziti pad temperature zraka te će u najvišem gorju biti i debljeg snježnog pokrivača, možda čak i preko 20 cm, a za najjačih oborina snježna granica može se spustiti i ispod 1000 metara pa i na tim predjelima može pasti malo snijega. Na predjelima ispod 800 metara (niže gorje) snijeg se ne očekuje.

Pad temperature zraka bit će vrlo izražen. Usporedba dviju karti , jedna se odnosi na srijedu u 2 ujutro, a druga za srijedu u 8h ujutro, a prikazuje se temperatura na oko 1500 m visine.

Usporedba

Uz takav razvoj vremenskih prilika svoju ulogu odigrat će i vjetar, koji će s odmicanjem ciklone duž Jadrana na jug u prvim satima srijede biti i olujnih udara, dok podno Velebita bura može imati i orkanske udare.

Fronta će brzo odmaknuti dalje na ostatak Hrvatske tijekom jutra, tako da će se na Kvarneru prolazno razvedriti već u prijepodnevnim ili ranoposlijepodnevnim satima.

Kažemo prolazno, jer će ista ta ciklona tijekom četvrtka napraviti zaokret i preko Grčke se vratiti na istok Europe, donoseći lokalno obilniju kišu Slavoniji, a Gorskom kotaru povremene oborine, u najvišem gorju snijeg, u nižem kiša. Na Kvarneru se očekuje vjetrovit četvrtak, uz dosta oblaka te manju mogućnost za slabu kišu.

U petak će zbog bliže ciklone s istoka i mogućnost kiše na Kvarneru i nižim predjelima Gorskog kotara biti veća, dok će u najvišem gorju pasti još malo snijega.

Vikend će biti hladan, stabilan i vjetrovit. Jutarnje temperature u gorju i ispod nule, u zaleđu i ispod 5°C, a na Kvarneru i ispod 10°C.


Još jednom ponovimo, stiže jaka promjena vremena koja će donijeti obilne oborine i zahlađenje uz jak vjetar.
Bude li promjena, po potrebi ćemo mijenjati ovaj tekst.

Sličan sadržaj